Vrouwelijke Royals Dragen Wit Ontmoeting Paus Mathilde Letizia Charlene

Zeldzaam: slechts zeven royals mogen wit dragen bij ontmoeting met de paus

Misschien is het je ooit opgevallen: op foto’s van royals die de paus ontmoeten, dragen bijna alle vrouwen zwart – op een paar opvallende uitzonderingen na. Een handjevol koninklijke dames verschijnt namelijk in het wit. Waarom dat zo is? Royalty dook in dit modegeheim, beter bekend als ‘le privilège du blanc.’

In de katholieke traditie speelt kleding een belangrijke rol, vooral tijdens officiële ontmoetingen met de paus. Meestal wordt van vrouwen verwacht dat ze een lange, zwarte jurk dragen met lange mouwen, een hoge halslijn en een zwarte mantilla (een kanten of zijden sluier). Deze ingetogen kledingstijl symboliseert bescheidenheid en rouw om de dood van Christus.

voorrecht van het wit

Toch is er één opvallende uitzondering op deze regel: ‘le privilège du blanc‘, oftewel het ‘voorrecht van het wit’. Dit zeldzame eerbetoon is voorbehouden aan een klein groepje katholieke koninginnen en prinsessen van regerende katholieke monarchieën. Zij mogen – met toestemming van de paus – geheel in het wit verschijnen.

De tekst gaat verder onder de foto.

Belgisch Koningspaar Filip Mathilde Paus Franciscus
Belgisch koningspaar Filip en Mathilde ontmoeten Paus Franciscus

Katholieke kerk

Wit staat binnen de katholieke kerk symbool voor puurheid, heiligheid en licht. De keuze voor wit onderstreept de diepe verbondenheid van deze koninklijke huizen met het geloof. Maar let op: dit voorrecht is niet vanzelfsprekend. Het is geen automatisch recht, maar een toestemming die door de paus moet worden verleend – en de vrouwen kiezen er soms bewust voor het niet te gebruiken.

Tot de weinige vrouwen die dit voorrecht hebben behoren onder anderen:

Allemaal maken ze deel uit van katholieke dynastieën waarin geloof en koningschap nauw met elkaar verweven zijn.

Zo verscheen koningin Letizia ooit in een elegante witte jasjurk van Felipe Varela bij paus Franciscus. Prinses Charlène koos in het verleden voor een witte jurk met bijpassende mantel en handschoenen.

Pope Francis Meets King Felipe Vi And Queen Letizia Of Spain
Paus Franciscus ontmoet Koning Felipe Vi en Koningin Letizia van Spanje
Italy Vatican Pope Benedict Xvi Meets Prince Albert Ii And Princess Charlene Of Monaco
Italy Vatican Pope Benedict Xvi ontmoet Prins Albert Ii en Prinses Charlene van Monaco

In een tijd waarin veel modevoorschriften voor royals zijn versoepeld, blijft le privilège du blanc bestaan. Het herinnert ons aan de kracht van kleding, symboliek en de bijzondere band tussen kerk en kroon.

BEELD: GETTY IMAGES

LEES OOK

Uit andere media


Denise Delgado

Denise is een creatieve freelance journalist sinds 2015. Ze heeft European Studies gestudeerd aan de Haagse Hogeschool en Journalistiek aan KU Leuven campus Brussel. Denise is bedreven in het creëren van content en is een enthousiast, nieuwsgierig en vriendelijk persoon met een enorme wanderlust. Naast haar passie voor reizen, is ze gek op vechtsport, muziek, wijn en fietsen in de natuur.

Meer van Denise