Moeten Beatrice en Eugenie straks ook hun ‘paleishuis’ inleveren?
17 maart 2026
Ze waren de afgelopen jaren nog vaak te zien bij grote familiedagen, zoals Kerst op Sandringham en doorgaans ook bij de paasdienst in Windsor. Maar het wordt steeds waarschijnlijker dat prinsessen Beatrice en Eugenie voorlopig juist níét opduiken bij publieke koninklijke momenten.
Dat we ze niet zien, betekent niet dat er iets bewezen is tegen de zussen. De aandacht rond hun familie en hun naam in de Epstein-documenten zorgt echter opnieuw voor ongemakkelijke vragen.
Onrust rond York-zussen
De dochters van Andrew Mountbatten-Windsor en Sarah Ferguson liggen onder een vergrootglas nu er opnieuw wordt gekeken naar (oude) contacten en mogelijke ontmoetingen rond Jeffrey Epstein. In de tekst waar Britse media naar verwijzen, staan e-mails die suggereren dat de zussen destijds in de omgeving van Epstein zijn geweest en dat er verzoeken zouden zijn geweest om bekenden van hem rond te leiden. Nogmaals: er is geen sprake van een veroordeling of bewezen wangedrag van Beatrice of Eugenie, maar de publieke druk is er wél
Minder op rode lopers
Dat maakt het logisch dat ze grotere society-events voorlopig overslaan, denk aan Cheltenham of Royal Ascot, zolang de situatie blijft rommelen. De grotere vraag is: wat zijn de gevolgen op de langere termijn, zeker omdat ze geen ‘werkende royals’ zijn?
Lees ook: Beatrice en Eugenie niet welkom op Royal Ascot vanwege ouders
Leven met privileges
Tot nu toe leefden de York-zussen met duidelijke koninklijke voordelen. Hun titel en stijl (HRH/prinses) openden deuren en ze deden jarenlang zichtbaar liefdadigheidswerk. Tegelijk profiteert iemand met een koninklijke achternaam automatisch mee van toegang en netwerk. En precies dáár kijkt men nu kritischer naar: welke voordelen kwamen voort uit familiebanden, en wat is nog passend zolang er zoveel reputatierisico is?
De tekst gaat verder onder de foto.
De paleiswoningen: ‘grace-and-favour’
Daarmee komen ook hun woonarrangementen in beeld. Beatrice en Eugenie deelden tot 2017 een appartement in St James’s Palace (Beatrice zou dat nog als Londense uitvalsbasis gebruiken). Eugenie verhuisde na haar huwelijk in 2018 naar Ivy Cottage op het terrein van Kensington Palace. Beiden hebben inmiddels daarnaast andere woonplekken: Beatrice woont met Edoardo Mapelli-Mozzi in de Cotswolds, Eugenie verdeelt haar tijd tussen Londen en Portugal, waar Jack Brooksbank werkt.
Maar: als je géén officiële taken uitvoert voor ‘The Firm’, hoor je dan automatisch een woning binnen paleismuren te krijgen? Het antwoord is: niet automatisch, dit is uiteindelijk een kwestie van beleid én gunnen, schrijft Hello Magazine.
Lees ook: Hoe zit het met de Britse troonopvolging? Dít betekent de Andrew-affaire voor hem én zijn dochters
In het VK wonen vaker royals (ook niet-werkende) in of bij koninklijke residenties. Als voorbeeld wordt vaak genoemd dat prins en prinses Michael of Kent in Kensington Palace bleven wonen, ondanks dat ze zich terugtrokken uit het publieke leven. Zulke regelingen bestaan meestal bij de gratie van de monarch: het is geen ‘recht’, maar een keuze.
Waarom de discussie nu oplaait
De discussie wordt scherper omdat paleiswoningen onder beheer vallen van de Crown Estate-constructie. Die opbrengsten gaan naar de schatkist; de monarchie krijgt in ruil daarvoor financiering via de Sovereign Grant (een percentage van die opbrengsten). Met andere woorden: als er voordelen worden verstrekt die ver onder marktwaarde liggen, ligt dat politiek en publiek extra gevoelig, zeker in een periode waarin de familie York reputatieschade veroorzaakt.
Kort gezegd: niemand kan op basis van dit soort berichten met zekerheid zeggen dat Beatrice en Eugenie hun paleiswoningen gaan verliezen. Maar de combinatie van verhoogde publieke druk, hun status als niet-werkende royals en de politieke gevoeligheid rond ‘grace-and-favour’-regelingen maakt dat die vraag nu wél nadrukkelijker op tafel ligt dan voorheen.
Bekijk ook:
BEELD: GETTY IMAGES
LEES OOK
Uit andere media