Royalty Magazine

Afspraak is afspraak

Door Marc van der Linden

Jaren geleden werd de mediacode ingesteld. Daarover is sindsdien veel te doen geweest. Er zijn processen gevoerd en heel veel discussies geweest, maar uiteindelijk hebben de Oranjes toch hun zin gekregen. Alle foto’s die er van de leden van de koninklijke familie te zien zijn, worden in scène gezet en zorgvuldig geregisseerd. Ik vind dat niet slim, omdat er zo veel spontaniteit verloren is gegaan. De meeste Nederlanders vonden het best leuk om te zien dat Máxima af en toe ook gewoon naar de Hema gaat om kinderkleren te kopen of dat Willem-Alexander met vrienden op een terrasje zit. Maar dat kan dus niet meer. Ik zal u niet vermoeien met een nieuwe discussie daarover, want ik heb al lang geaccepteerd dat de mediacode onomkeerbaar is. Maar tegelijkertijd is het wel goed u eens te melden dat een deel van de koninklijke familie zich niet meer houdt aan de belofte om in ruil voor het houden aan de mediacode af en toe mee te werken aan fotomomenten. En dan heb ik het niet over Willem-Alexander en Máxima.

Lees meer »

Prinses om u tegen te zeggen

Door Marc van der Linden

Woensdag 14 September 2011 at 11:13 am.

Er zullen best veel meisjes zijn die dolgraag prinses willen worden en daar ook heel veel voor over hebben. Maar wat als je toevallig op een prins verliefd wordt en daardoor ineens als prinses door het leven moet? Ik moest daar aan denken toen ik afgelopen week prinses Annemarie sprak. Deze intelligente én mooie dame trouwde eind vorig jaar met prins Carlos de Bourbon de Parme, de hertog van Parma en Piacenza. Annemarie mag daardoor alle titels van haar man voeren en dat zijn er nogal wat. Ze heeft er dus in één klap meer dan bijvoorbeeld prinses Laurentien, die alleen de titel Prinses der Nederlanden mag voeren. Maar Annemarie kiest er voor om haar meisjesnaam te blijven gebruiken. Die is overigens ook al erg mooi: Gualthérie van Weezel.

Deze naam gebruikt ze in haar dagelijks leven, waarin ze als journalist bij de NOS werkzaam is. En ook op haar deze week verschenen boek De Smaak Van De Macht (uitgeverij Conserve) staat ze met de naam waarmee ze geboren werd. Maar wat doe je dan als je haar spreekt? Zeg je dan hoffelijk 'Koninklijke Hoogheid', de titel die ze sinds haar huwelijk mag voeren? Of gebruik je het wat afstandelijke en voor een vrouw van 33 jaar wat ouwelijke 'mevrouw'? Om dan nog maar te zwijgen over het feit dat journalisten vaak heel informeel met elkaar omgaan en elkaar dan meestal tutoyeren. Bij de meeste leden van de koninklijke familie zeg ik 'U' als ik ze spreek en gebruik ik het predikaat 'Hoogheid', 'Majesteit' of 'Koninklijke Hoogheid' bij de eerste vraag, om het daarna slechts sporadisch te gebruiken. In het informele circuit, voorzover dat er is, kan het wel gebeuren dat er getutoyeerd wordt. Maar dat was weer te informeel voor het gesprekje met Annemarie. Ik heb het daarom maar een beetje omzeild en het gewoon netjes bij 'u' gelaten en dat leek haar ook prima te bevallen. Het boek van de prinses heb ik in één ruk uitgelezen, overigens. Voor dit boek sprak prinses Annemarie de nog levende voormalige minister-presidenten van ons land. Zij gaan ondermeer in op wat het met iemand doet om de baas van ons land te zijn. Het is een heel interessant en vlot geschreven boek, dat een aardige inkijkje geeft in het leven van een premier. Een boek om 'u' tegen te zeggen! En als het een succes wordt, hoop ik dat ze ooit nog een boek schrijft over wat het met iemand doet om op een dag prinses te worden...

twee reacties

Waarom zeggen (schrijven) we eigenlijk niet van Bourbon van Parma ipv de .. de. Toen Annemarie’s schoonvader nog leefde en vooral in het begin van zijn huwelijk met Prinses Irena was dat gebruikelijk.

Naschrift:
In 1996 zijn de kinderen van prinses Irene ingelijfd bij de Nederlandse adel. Sindsdien is hier hun officiële naam De Bourbon de Parme.

Peter Nieuwland - 14-09-’11 16:11

Geachte Heer,

Een kleine correctie: Prinses Laurentien is Prinses der Nederlanden én prinses van Oranje-Nassau, dankzij haar huwelijk. Omdat prins Constantijn naast 2 x Prins ook nog eens Jonkheer Van Amsberg is, zou zij zich ook nog Vrouwe Van Amsberg kunnen noemen. Waarbij ik zou willen opmerken dat Jonkheer geen titel is, maar een predikaat en Vrouwe bijna nooit meer wordt gebruikt.

De Familie De Bourbon de Parme is in 1996 met deze familienaam (en dus niet: De Bourbon de Parma) ingelijfd in de Nederlandse adel met alleen de titel Prins/Prinses. De overige titels die zij gebruikt zijn historische titels die niet door de Nederlandse overheid zijn erkend of geregistreerd.

Hiemee ‘wint’ Prinses Laurentien formeel gezien het dus van Prinses Annemarie.

Naschrift:
Prinses Laurentien en prinses Annemarie hebben geen titels maar mogen de titels van hun echtgenoten voeren. Prins Carlos voert vele titels, aanzienlijk meer dan zijn zijn neef, prins Constantijn. Deze titels kunnen dus ook worden gevoerd door zijn echtgenote.

John - 19-09-’11 19:40

(optioneel veld)
(optioneel veld)

Reactiemoderatie staat aan op deze site. Dit betekent dat je reactie niet zichtbaar zal zijn, tot deze is goedgekeurd door een beheerder.

Persoonlijke info onthouden?
Kleine lettertjes: Alle HTML-tags behalve <b> en <i> zullen uit je reactie worden verwijderd. Je maakt links door gewoon een URL of e-mailadres in te typen.
Deze maand

Het geluk van prinses Carolina

Juan Carlos' gouden jaar wordt rampjaar
 
Emotionele Koninginnedag

Koningin Beatrix in Oranienbaum

Alles over de doop van prinses Estelle

Boeken aanraders
Abonneer je nu op Royalty

© Royalty-Online is een uitgave van Audax Publishing BV.
Audax Publishing is ook uitgever van: aktueel.nu | avantgarde.nl | girlz-online.nl | glossy.nl | heleweekweekend.nl | hpdetijd.nl | stars-online.nl | vriendin.nl