Afspraak is afspraak
Door Marc van der Linden
Jaren geleden werd de mediacode ingesteld. Daarover is sindsdien veel te doen geweest. Er zijn processen gevoerd en heel veel discussies geweest, maar uiteindelijk hebben de Oranjes toch hun zin gekregen. Alle foto’s die er van de leden van de koninklijke familie te zien zijn, worden in scène gezet en zorgvuldig geregisseerd. Ik vind dat niet slim, omdat er zo veel spontaniteit verloren is gegaan. De meeste Nederlanders vonden het best leuk om te zien dat Máxima af en toe ook gewoon naar de Hema gaat om kinderkleren te kopen of dat Willem-Alexander met vrienden op een terrasje zit. Maar dat kan dus niet meer. Ik zal u niet vermoeien met een nieuwe discussie daarover, want ik heb al lang geaccepteerd dat de mediacode onomkeerbaar is. Maar tegelijkertijd is het wel goed u eens te melden dat een deel van de koninklijke familie zich niet meer houdt aan de belofte om in ruil voor het houden aan de mediacode af en toe mee te werken aan fotomomenten. En dan heb ik het niet over Willem-Alexander en Máxima.



Vrijwilligers zijn het kloppend hart van vele sociale initiatieven. Het Oranje Fonds laat met NL Doet zien hoe belangrijk deze mensen voor de samenleving zijn. Ook de koninklijke familie gaat jaarlijks op pad om zich in te zetten voor anderen tijdens NL Doet. Dit jaar zijn naar schatting 300.000 mensen actief binnen het initiatief van het Oranje Fonds, waarvan prins Willem-Alexander en prinses Máxima het beschermpaar zijn. Het tweetal ging daarom vandaag naar een verzorgingstehuis om ouderen te verrassen met een high tea.
Ook prins Pieter-Christiaan, prins Bernhard en prinses Annette zijn op pad. Zij zijn samen met de koningin naar Nijmegen getogen om een theater- en circusschool voor de plaatselijke jeugd op te knappen. De beide prinsen hebben zich kostelijk vermaakt met het behangen van plafondplaten, terwijl prinses Annette koningin Beatrix bij heeft gestaan met het roze schilderen van een muur in de grote zaal. Ook morgen zijn er nog leden van de koninklijke familie actief in het land.