Royalty Magazine

Afspraak is afspraak

Door Marc van der Linden

Jaren geleden werd de mediacode ingesteld. Daarover is sindsdien veel te doen geweest. Er zijn processen gevoerd en heel veel discussies geweest, maar uiteindelijk hebben de Oranjes toch hun zin gekregen. Alle foto’s die er van de leden van de koninklijke familie te zien zijn, worden in scène gezet en zorgvuldig geregisseerd. Ik vind dat niet slim, omdat er zo veel spontaniteit verloren is gegaan. De meeste Nederlanders vonden het best leuk om te zien dat Máxima af en toe ook gewoon naar de Hema gaat om kinderkleren te kopen of dat Willem-Alexander met vrienden op een terrasje zit. Maar dat kan dus niet meer. Ik zal u niet vermoeien met een nieuwe discussie daarover, want ik heb al lang geaccepteerd dat de mediacode onomkeerbaar is. Maar tegelijkertijd is het wel goed u eens te melden dat een deel van de koninklijke familie zich niet meer houdt aan de belofte om in ruil voor het houden aan de mediacode af en toe mee te werken aan fotomomenten. En dan heb ik het niet over Willem-Alexander en Máxima.

Lees meer »

Wie wil er een lintje

Door Marc van der Linden

Vrijdag 13 Februari 2009 at 2:45 pm.

Onlangs mocht ik in RTL Boulevard het boek Lintjesregen van Orchida Bachnoe bespreken. Dit boek, dat deze week uitkomt bij uitgeverij Nieuw Amsterdam, geeft een mooi beeld van hoe blij iemand kan worden gemaakt met een koninklijke onderscheiding. Zelfs republikeinen, die eigenlijk niks met het Koningshuis te maken willen hebben, nemen zo’n lintje toch aan omdat ze er een beloning of erkenning voor hun inzet voor de maatschappij in zien. Met de jaren is mijn beeld over lintjes ook aangepast. Ik vond het leuke verzamelobjecten – ik heb inmiddels een prachtige collectie – maar ik deed er tegelijkertijd een beetje lacherig over. Een stukje stof met een mooi bewerkt stukje staal. Veel meer is het eigenlijk niet. Maar nu weet ik dat men er er iemand ongelooflijk blij mee maken. Een tijdje geleden ben ik begonnen aan een eerste aanvraag voor een vriend die er heel graag eentje wilde. Helaas hield de vriendschap op te bestaan voordat de volledige aanvraag de deur uit kon. Maar bij het opmaken had ik al ontdekt dat je voor iemand iets bijzonders kunt regelen.

Een koninklijke onderscheiding voor iemand aanvragen klinkt heel gewichtig en moeilijk, maar dat is het eigenlijk niet. Het is liefdewerk en wie doet dat nou niet graag? Zeker als je weet hoe blij de ontvanger er mee zal zijn. Mijn eerste echte, verstuurde lintjesaanvraag was ook voor een goede vriend. Ik vond dat hij er echt een verdiende en wist óók hoe verguld hij er mee zou zijn. Bovendien was hij in een periode in zijn leven beland, waarin hij zelf best een opsteker kon gebruiken.
Omdat het natuurlijk een verrassing moest blijven heb ik even gepiekerd over hoe ik te werk zou gaan. Op slinkse wijze moest ik achter belangrijke zaken zien te komen, zonder dat hij argwaan zou krijgen. Daar heb ik gelukkig wel wat ervaring mee...
Ik heb hem gevraagd of hij een dagje mee wilde naar Maastricht. En tijdens de autorit heb ik hem honderduit gevraagd én laten vertellen over al het goede werk dat hij door de jaren heen had gedaan. Later heb ik nog eens met een smoes naar bepaalde zaken en contactpersonen van die goede doelen gevraagd. En zo heb ik langzaam maar zeker een mooi beeld gekregen van zijn jarenlange inzet voor diverse goede doelen. Toen ik de contactpersonen eenmaal had benaderd, ging het eigenlijk vanzelf. De ene na de andere mooie aanbevelingsbrief kon ik aan het dossier toevoegen. Het mooiste moment kwam toen de niets vermoedende vriend mee naar het stadhuis ging. Toen hij , eenmaal in het gemeentehuis, in de gaten kreeg dat hij zelf een lintje zou krijgen, zat hij te glimmen van trots. Bij de overhandiging waren er zelfs tranen. Het leuke aan het boek van Orchida Bachnoe is dat bekende en minder bekende Nederlanders vertellen wat het lintje voor hen betekende. En er staat ook in het boek hoe je zo’n lintje moet aanvragen. Er zijn overigens nog altijd meer mannen die een lintje krijgen dan vrouwen. En dat is gek, want ik heb juist het idee dat het verenigingsleven en vele goede doelen vooral ook op de inzet van vrouwen steunen. Het zou dus leuk zijn om te zorgen dat er heel binnenkort meer lintjes aan vrouwen worden overhandigd! Weet u iemand en aarzel dan niet en draag een vriendin, collega of bekende voor een koninklijke onderscheiding voor. Het is even wat werk, maar u maakt er iemand echt heel blij mee! Wedden dat u ook een traantje zult wegpinken bij de woorden ’Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd....’

Geen reacties


(optioneel veld)
(optioneel veld)

Reactiemoderatie staat aan op deze site. Dit betekent dat je reactie niet zichtbaar zal zijn, tot deze is goedgekeurd door een beheerder.

Persoonlijke info onthouden?
Kleine lettertjes: Alle HTML-tags behalve <b> en <i> zullen uit je reactie worden verwijderd. Je maakt links door gewoon een URL of e-mailadres in te typen.
Deze maand

Het geluk van prinses Carolina

Juan Carlos' gouden jaar wordt rampjaar
 
Emotionele Koninginnedag

Koningin Beatrix in Oranienbaum

Alles over de doop van prinses Estelle

Boeken aanraders
Abonneer je nu op Royalty

© Royalty-Online is een uitgave van Audax Publishing BV.
Audax Publishing is ook uitgever van: aktueel.nu | avantgarde.nl | girlz-online.nl | glossy.nl | heleweekweekend.nl | hpdetijd.nl | stars-online.nl | vriendin.nl